DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jelikož se mě lidé často ptají, jaký mám názor na kastraci a také proto, že jsou stále poměrně rozšířené různé mýty o tom, že fena musí mít jednou za život štěňata, nebo že pejsek musí nakrýt fenku, aby se zklidnil rozhodla jsem se udělat tuto sekci.

Vězte tedy, že kastrace Vaší fence či pejskovi NIJAK NEUBLÍŽÍ, SPÍŠE NAOPAK. Pokud nemáte chovné zvíře, pak je jeho kastrace opravdu na místě.

U fen je nejlépe nechat vykastrovat po prvním hárání samozřejmě BEZ ŠTĚŇAT, což kromě zabránění nechtěného početí přináší i velké snížení rizika rakoviny mléčné žlázy. Samozřejmě při kastraci se odstraní i děloha, takže nehrozí ani její záněty, což je ve vyšším věku fen bohužel velmi časté a pro fenku může být i smrtelné. Tím, že fence necháte jedny štěňata opravdu nic nevyřešíte, nijak jí to nepomůže a pouze zvýšíte už tak neutěšený stav nechtěných psů, kteří v lepším případě dožijí v útulku, v tom horším se dostanou do rukou nějakému tyranovi a umírají velmi krutým a bolestivým způsobem. Věřte, že vím o čem píšu, pomocí psům v nouzi se zabývám už spoustu let a to, s čím se bohužel čím dál častěji setkávám je opravdu hrozné.

Kastraci u psa doporučuju mezi 1. - 2. rokem života. Ani psovi nijak neublíží a odpadnou Vám starosti s hárajícími fenami v okolí, což spousta psů velmi těžce nese. Pokud si myslíte, že pomůže, když ho necháte nakrýt fenu, pak zjistíte, že opak je často pravdou, pes bude chtít krýt znovu a znovu.

A pro bližší vysvětlení zde přikládám jeden článek od OZ Psia duša, kde je vše velmi dobře a podrobně popsáno. I když tento článek je ze Slovenska, můžu Vás ujistit, že situace u nás není o nic růžovější...

Kastrace PSŮ - mýty, fakta a realita!

 

Další vyhozená štěňata u cesty. V igelitce. V krabici na poli. Umírající v pytli v potoce. Psi přivázáni u stromu. Bez majitele. Bezprizorní duchové na ulicích. Špinaví, smrdutí, sami. S prosebným pohledem plným strachu. My lidé jsme to způsobili. Pes jen o vlásek unikl na rušné silnici. Utíká za háravou fenou, kterou cítí z vedlejší vesnice. Budou další štěňata. Nechtěná! Jiný pes to nezvládl a jeho vnitřnosti barví cestu. Fena právě vrhla štěňata. V opuštěné továrně, v zimě, na betonu. Sama. Vyhublá, nechtěná.

Toto je momentální situace. Toto všechno se stalo jen dnes na našem malém Slovensku. Ještě není večer ...

Musíme to změnit. My lidé. Nemůžeme je nechat takto trpět, týrat, přežívat. Nechat umírat bolestivou smrtí u cest, v mrazech, hladem. Opuštěných. My lidé to musíme změnit. Útulky volají o pomoc. Psi volají o pomoc. Pomoci můžeme jen my. Lidé.

Psi se často sami "venčí". Neeee ... pes samec nepřijde domů březí. Za jednu takovou procházku však může nadělat i 30 štěňat. NECHTĚNÝCH! Přitom se vůbec nemusí setkat s toulavou fenkou. Může to být právě ta Vaše. Dobře zabezpečená, právě hárající fenka v kotci. Aby neutekla. Avšak pes, kterého volají přirozené pudy nemá s kotcem problém. Majitel psa si řekne "no a co". Jednoho dne se však Váš miláček nevrátí ze samovenčení a v tom lepším případě najdete jeho tělo nabouráno na silnici, v tom horším se nedozvíte jak skončil a kde dlouhé dny umíral. To je jen několik z mnoha situací, jak dochází k nárůstu množení psů, k dopravním nehodám. I takto může dopadnout Váš miláček. Za toto všechno může nezodpovědnost majitelů. Proto má kastrace / sterilizace největší význam v tomto boji.

Pokud nemáte pejska čistokrevného s papíry a tudíž není důvod, aby plodil potomky, dejte ho kastrovat! Poraďte se o tom se zkušeným veterinářem. Není pravda, že fenka musí alespoň jednou v životě vrhnout štěňata. Nemusí. Navíc pokud dáte svou fenu včas kastrovat, zamezíte vzniku rakoviny mléčných žláz a dělohy. Obě tyto choroby mohou vést k bolestivé smrti Vaší fenky, protože je nezjistíte včas! A v útulcích je tolik krásných štěňat, které nikdo nechce. Nebuďte příčinou jejich zvyšujícího se počtu. Nekastrovaný pes utíká, je dominantní, často i k vlastnímu majiteli. I u psů, stejně jako u fen, se vyskytují problémy s rakovinou (zde však varlat). Psi trpí často na zvětšenou prostatu, která je pro ně velmi bolestivá a vy o tom ani nemusíte vědět! Kastrace je řešením.

Mnoho lidí se domnívá, že kastrace s sebou nese mnoho rizik:

1 / je nelidská a zbytečná - není nelidské a zbytečné to množství týraných psů na řetězech, těsnících se v kotcích útulků, mrznoucich pod mostem chráníc mrtvá, právě narozená štěňata ...

2 / psi po ní přiberou - je to jen důsledek nesprávné výživy (překrmování dobrotami od stolu), či snížené aktivity. Snížené aktivitě je třeba přizpůsobit i krmnou dávku. Kdo příliš mnoho jí, přibere, na tom se bohužel nedá nic změnit.

3 / pes změní své chování (přestane hlídat, lovit, zhloupne, ...) - kastrace nijak neovlivní výkon psa, ani jeho mentální schopnosti. Na druhé straně háravá fena pod vlivem hormonů přestává hlídat, na lov nemůže, na žádný sport nemůže.

I když je kastrace důležité rozhodnutí, jak pro majitele, tak pro psa, v každém případě apeluji na zdravý rozum a odpovědnost majitelů. Dnes už veterináři dělají tyto zákroky pravidelně a nejde o žádný náročný zákrok. V případě kastrace psa samce, ještě jednodušší.

Informujte se u svého veterináře, nebo si nechte doporučit zkušeného veterináře, který tento zákrok provádí často. Ulehčíte život sobě, i feně či psovi. Nikdy nebudete řešit dilema, co se štěňátky, péči o gravidní fenu, porod, zda veterinární zákrok po nehodě Vašeho zatoulaného psa. Tyto náklady daleko převyšují náklady na kastraci. Nebudete se muset krást ven s háravou fenou o půlnoci, kdy se již žádný pes nevenčí. Namísto toho vás přepadnou  tři psí tuláci, kterých se nezbavíte. Vy jste nervózní, fenka je nervózní. Psi utíkají a nemohou najít cestu domů, či skončí pod koly auta.

Fenka i pes, bude mít mnohem více volnosti, nemusíte je omezovat vodítkem. V některých městech je možné 50% snížení daně za psa, v případě kastrovaného psa.

A věřte, že kastrace je ten lepší způsob - pozdní diagnostiku rakoviny pohlavních orgánů, či prostaty, umělé přerušování březosti, injekce proti hárání a podobně, jsou mnohem nešetrnejším způsobem, poškozujícím zdraví feny, v některých případech končících smrtí Vašeho pejska.

O kolik opuštěných a nechtěných psů méně by mohlo být, kdybychom my lidé byli zodpovědnější. Navštivte vašeho veterináře a poraďte se s ním o kastraci Vašeho psa. Nejen pro jeho prospěch, ale i kvůli jistotě, že další nechtěná štěňata nepřibudou k tisícům těch, kteří živoří na řetězech, jsou dokopaní, ztýraní dětmi (!),

Pomozme my všichni snížit nevítanou reprodukci psů na Slovensku tím, že se rozhodneme pro sterilizaci právě toho našeho psa, fenky. Útulky na Slovensku jsou přeplněné a pejsky neustále přibývá, jediná reálná šance jak postupně snižovat jejich počet je kastrace.

Autor:OZ Psia duša, http://www.psiadusa.sk/psia.htm